Wzrok i miłość

The_Lobster_2015_Element_1

Obejrzałem film „The Lobster”. Jest tam pewien ciekawy motyw. Jedyni ludzie, którzy naprawdę doświadczają miłości w tym filmie cierpią na krótkowzroczność. Ona i on. Nie wiedzą o tym wcześniej. Okazuje się w trakcie. Tak sobie myślę, że coś w tym jest. Krótkowzroczność pomaga znaleźć miłość. Dlaczego? Bo jak jesteś krótkowidzem, to musisz podejść bliżej, przysunąć coś do siebie, żeby to zobaczyć. Miłość rodzi się w doświadczeniu bliskości. Trzeba zniwelować dystans, podejść, pozwolić się komuś zbliżyć do siebie.

Jest też drugi moment w tym filmie. Zakochana bohaterka zostaje oślepiona za karę, że weszła w relację miłości. Ten, który ją kocha postanawia także odebrać sobie wzrok. Ona mówi do niego: kiedy nie widzisz wyostrzają się inne zmysły: słuch, dotyk. Miłość to zgoda na to, żeby być ślepym. Kiedy nie chcesz widzieć w drugim zła. Kiedy przebaczasz i nie chcesz widzieć zdrady. Miłość to zgoda na to, żeby być ślepym i nie widzieć po swojemu. Żeby musieć wsłuchać się w drugą osobę i lepiej ją słyszeć, jej serce, jej myśli, jej historię. Żeby musieć dotknąć drugiego, aby poznać jego kształt. Nie być już chłodnym obserwatorem, ale wejść w bliski, namacalny kontakt. Być ślepym, żeby bardziej słuchać i bardziej poczuć drugą osobę. Być ślepym, żeby przestać być tym, który prowadzi, ale dać się prowadzić w nieznane. To jest miłość.

Dla mnie ma to także odniesienie do Boga.
Jestem przekonany, że Bóg też ma jedną wadę. Ma wadę wzroku – jest krótkowidzem. Dlatego się przysunął do człowieka i pozwala mu zbliżyć się do siebie.
Jak patrzę na Boże Narodzenie, to widzę Boga, który jak każde dziecko przez pewien czas nie widzi, ale jest wyczulone na to, co się dzieje, potrzebuje głosu matki, jej dotyku. Jest zdane na innych. Bóg, który już w Pieśni nad Piesniami mówi: daj mi słyszeć twój głos. On widzi wszystko, a jednak naprawdę chce słuchać serca człowieka. Bóg stał się ślepy z miłości. Kiedy przebacza grzechy jest naprawdę ślepy.

Love is blindness jak śpiewa Bono. A tutaj wykonanie ich utworu w wykonaniu Edge’a:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *