Ryzyko

Dzisiaj jest 30. rocznica katastrofy promu kosmicznego Challenger 51, który po 73 sekundach od startu rozpadł się. Zginęła jego 7-osobowa załoga. Wczoraj była 49. rocznica katastrofy Apollo 1. Miała to być pierwsza załogowa misja w programie Apollo. Podczas testów naziemnych wybuchł pożar w module dowodzenia, a cała 3-osobowa załoga poniosła śmierć.1 lutego przypada 13. rocznica katastrofy promu Columbia, który uległ awarii podczas powrotu z misji. Zginęło wówczas siedmiu astronautów.
Start w kosmos to zawsze ryzyko. Tam naprawdę wystarczy, żeby wystąpiła jakaś nanoawaria w trakcie i wszystko może wybuchnąć, rozpaść się. Wsiąść do takiej rakiety, mając świadomość tego, to naprawdę trzeba mieć jaja. Zapewne startując w kosmos myśleli o tym, że zdobędą cel, a nie, że zginą, choć musieli się z tym liczyć. Podjęli to ryzyko.
Wspominam te dwie załogi, które zginęły i patrząc na nich życzę samemu sobie (Wam także) odwagi podejmowania ryzyka i myślenia kosmicznego. Mam doświadczenie, że warto je podejmować. Czasem w sprawach drobnych, czasem w wielkich. Warto zaryzykować i wejść w niepewność. Tak, wszystko może pierdzielnąć, owszem. Ale równie dobrze, możesz doświadczyć kosmicznych rzeczy.

Załoga Challenger 51

800px-STS-107_crew_in_orbit

Załoga Columbii

the-Apollo-1-launch-pad-fire-that-killed-astronauts-Gus-Grissom-Roger-Chaffee-and-Ed-White-celebrities-who-died-young-31704639-1372-740

Załoga Apollo 1

1 myśl w temacie “Ryzyko

  1. Zapomniałeś że i po rosyjskiej stronie kosmicznego wyścigu były ofiary śmiertelne. O niektórych się już po latach jawnie mówi a inni zostają w sferze domysłów i „kosmicznych legend”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *